Firma Minsbud specjalizująca się w sprzedaży materiałów hydraulicznych.
A A A

Aranżacja wnętrz

Rynek wtórny czy pierwotny? Kiedy aranżacja wnętrz będzie łatwiejsza?

Zakup mieszkania to duża inwestycja i prawdopodobnie największy wydatek w życiu wielu osób. Trafny wybór zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest to, czy zakupić mieszkanie od dewelopera, czy też z drugiej ręki. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje będą wiązać się z jedną lub drugą opcją, by wybór w pełni odpowiadał naszym potrzebom, czy stylowi życia. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z lokalizacją, sąsiadami, czy nawet aranżacją wnętrz.

Jakie mieszkanie wybrać?

Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym wydaje się idealnym wyborem, jeśli wolimy nowoczesne budownictwo i estetyczne otoczenie. Takiego wyboru dokonujemy również dlatego, że mieszkania deweloperskie mają inny, bardziej przestronny rozkład niż te budowane jeszcze dwadzieścia lat temu i bardziej odpowiadają realiom współczesnego życia. Możemy także liczyć na lepszą infrastrukturę – tak okolicy, jak i samego budynku. Zamiast małego balkonu częściej pojawiają się przestronne tarasy, blok z dużym prawdopodobieństwem wyposażony będzie w windę, a przed nim znajdziemy spory parking.

Rynek wtórny trafi natomiast do osób, które bardziej cenią sobie lokalizację na mapie, niż nowoczesność okolicy. Mieszkanie przy starówce jest bardzo urokliwe (i bardzo przydatne, jeżeli chcemy je w przyszłości wynajmować), a lokalizacja w centrum miasta gwarantuje dobre połączenia komunikacyjne i dostęp do bazy przedszkoli, szkół, placówek medycznych, czy parków.

Ile pieniędzy wydamy na aranżację wnętrz?

Mieszkania z drugiej ręki są tańsze, średnio o 5-10%, ale trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli wydać znacznie więcej pieniędzy na jego wykończenie i pochłonie to dużo więcej czasu – nie mamy tylu możliwości aranżacyjnych i musimy liczyć się z dużymi ograniczeniami spowodowanymi konstrukcją budynku, rozkładem mieszkania a – przede wszystkim – jego wiekiem.

Agencja projektowo-wykończeniowa www.DecoNova.pl przyznaje, że aranżacja wnętrz w mieszkaniach pochodzących z rynku wtórnego zawsze jest dużym wyzwaniem i wymaga sporej wyobraźni projektantów. Oczywiście trzeba się także liczyć z tym, że nie wszystkie projekty, które najbardziej odpowiadają klientowi, da się wprowadzić w życie. W ten sam sposób nie wszystkie pomysły, które dobrze wyglądają w nowym budownictwie, sprawdzą się w małym metrażu w bloku z wielkiej płyty. Do tego dochodzą także kwestie związane z tym, że budynek jest już wyeksploatowany, przez co może być konieczna wymiana wszystkich instalacji, a na pewno pozbycie się dotychczasowego wystroju mieszkania: podłóg, płytek ceramicznych. Aranżacja wnętrz w przypadku mieszkań nowych, w stanie surowym zajmie mniej czasu i jest bardziej przewidywalna. Mamy wtedy większą pewność, że nie spotkamy się z awarią lub innymi, nieprzewidzianymi wydatkami.

Mimo wszystko w obu przypadkach warto zdecydować się na profesjonalną pomoc, a przynajmniej konsultację. Efekt może być zadziwiający, i w przypadku mieszkania nowego, jak i z drugiej ręki.